W jaki sposób modelowane są spoiny w IDEA StatiCa?

admin
Administrator
Posty: 20
Rejestracja: 06 mar 2020, 12:55

W jaki sposób modelowane są spoiny w IDEA StatiCa?

Post autor: admin »

Rozkład sił w połączeniu spawanym może być traktowany zarówno jako sprężysty, jak i plastyczny. Używamy idealnego modelu sprężysto-plastycznego, gdzie stan uplastycznienia jest kontrolowany przez naprężenia w przekroju spoiny. Nośność spoiny jest zredukowana w połączeniach do nieusztywnionych półek lub w długich węzłach z powodu koncentracji naprężeń. Odkształcenia plastyczne w spoinie są ograniczone do 5%, tak samo jak w płycie. Nośność projektowa spoiny pachwinowej jest określona metodą ogólną opisaną w rozdziale 4.5.3.2 normy EN 1993-1-8:2006.
Rozkład odkształceń w połączeniu spawanym belki do słupa jest przedstawiony poniżej. Połączenie jest obciążone momentem zginającym oraz siłą poprzeczną. Nośność obliczeniowa jest ograniczona przez uplastycznienie w półce z limitem 5% plastycznego odkształcenia.

Obrazek

Szerokość efektywna nieusztywnionego połączenia słup-belka pokazana jest poniżej. Naprężenie koncentrują w szerokości efektywnej podczas, gdy nośność spoiny wokół nieusztywnionej szerokości zostaje zredukowana. Dystrybucje naprężeń przedstawiono dla otwartego oraz rurowego przekroju.

I – przekrój słupa
Obrazek

RHS – przekrój słupa
Obrazek

Nierównomierny rozkład naprężeń wzdłuż długości oraz wpływ samej długości spoiny na nośność jest pokazany poniżej. Nośność długiej spoiny jest zredukowana ze względu na koncentracje naprężeń na krawędziach spoiny.

Obrazek

ODPOWIEDZ